Do Muzeum Historii Spółdzielczości w Warszawie, które mieści się w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej („DOM POD ORŁAMI”) wybrała się grupa przedstawicieli 5 spółdzielni uczniowskich, które powstały w ramach projektu „Spółdzielnie uczniowskie - młodzi na start”. Pierwsza z tych spółdzielni Spółdzielnia Uczniowska „HORYZONT” powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w dniu 28 września 2016 roku. Kolejne to: Spółdzielnia Uczniowska „HETMANKA” powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 (12 października br.), Spółdzielnie Uczniowską „OMNIA” powstała w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 (20 października br.), Spółdzielnia Uczniowska „PSZCZÓŁKA” powstała w Zespole Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących (24 października br.). Piąta ze spółdzielni nie zdążyła jeszcze odbyć formalnego zebrania założycielskiego. Grupa 15 uczniów w Zespole Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych postanowiła założyć Spółdzielnię Uczniowską Hermes, a przed jej założeniem wybrała się poznać historię ruchu spółdzielczego.
Młodych Tarnowian przywitał Kustosz Muzeum Eugeniusz Zochniak oraz Alicja Brand i Marcin Kwiecień. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję spotkać się z Alfredem Domagalskim, Prezesem Krajowej Rady Spółdzielczej, który zwierzył się, że swoją przygodę ze spółdzielczością rozpoczął właśnie w spółdzielni uczniowskiej.
W Muzeum największe zainteresowanie wzbudził sektor banków spółdzielczych, gdzie znajduje się „jak żywa” woskowa postać Franciszka Stefczyka, patrona spółdzielczej bankowości. Wszystkie sale i eksponaty były skrupulatnie oglądane i fotografowane. Każdy zwracał uwagę na inne zagadnienia, jednak wszyscy najdłużej przebywali w sali, gdzie są eksponaty poświęcone spółdzielczości uczniowskiej.